„DOMOTEX 2020“ tendencijos – duoklė gamtai ir sveikai aplinkai

Karina SĖRIKOVA

Tvarumas ir gerovės jausmas – taip trumpai būtų galima apibūdinti šį mėnesį Hanoveryje, Vokietijoje, keturias dienas vykusios kilimų ir grindų dangų parodos „DOMOTEX 2020“ siųstą žinutę. 97 000 kv. m plote vykusioje parodoje pristatytos naujausios tendencijos ir inovatyviausios technologijos abejingų nepaliko.

Emocijos pažadintos tendencijų salėje
Šis tradiciškai parodų rūmuose „Deutsche Messe“ vykęs pasaulyje lyderiaujantis tokio pobūdžio renginys sulaukė apie 35 tūkst. lankytojų – 70 proc. jų buvo iš užsienio. Visi jie norėjo susipažinti su naujausiais kilimų ir grindų dangų produktais, sprendimais ir tendencijomis, kurias šiemet pristatė per 1400 dalyvių iš daugiau nei 60 pasaulio šalių, daugiausia iš Vokietijos, Turkijos, Indijos, Kinijos, Belgijos ir Nyderlandų.
Paroda vyko 11-oje salių, kurios buvo suskirstytos į rankomis austų kilimų; manufaktūriniu ir automatizuotu būdu pagamintų kilimų; durų kilimėlių bei drėgmę ir purvą sugeriančių kilimų; tekstilinės grindų dangos, pluoštų ir verpalų bei tekstilinių mašinų; savo dizainu išsiskiriančių, garsą sugeriančių grindų dangų (LVT, PVC, latekso ir guminių grindų dangų); parketo, medžio dangų ir grindų laminatų; lauko dangos (plytelės, medis, akmuo), taikymo ir montavimo technologijų bei tendencijų salę „ATMYSPHERE“.
Pagrindinė parodos salė „ATMYSPHERE“ sulaukė daugiausia dalyvių susidomėjimo. Anot parodos organizatorių, tema „ATMYSPHERE“ skirta atsakymų į klausimą, kaip grindys gali prisidėti prie geresnės savijautos, natūralumo ir tvarumo užtikrinimo, paieškoms. O jų sukurtas terminas „Atmysphere“ apibūdina specifinę, individualią aplinką, kuri leidžia atsiskleisti grindų dizainui. Ši pagrindinė parodos ekspozicija pasižymėjo vaizdingais ir novatoriškais produktų pristatymais, o ekspozicijos akcentai atspindėjo bendrą parodos koncepciją.

Teminės erdvės praktiškai atskleidė parodos vertybes
„ATMYSPHERE“ salėje buvo sumontuoti keturi baldais apstatyti paviljonai, kurie atspindėjo pagrindines parodos idėjas. Paviljone „Hotel – Sustainable“ („Tvarus viešbutis“), vaizduojančiame viešbučio kambarį, buvo galima rasti grindis, pagamintas iš greitai atsinaujinančių žaliavų, taip pat ekologiškai pagamintos tekstilės ir tvirtų medžio masyvo baldų bei akustinių plokščių, skirtų viešbučio kambariams.
Paviljonas „Wellbeing – Yoga Space“ („Gera savijauta – Jogos erdvė“) pabrėžė sveikatą skatinančius, ekologiškus aspektus (pavyzdžiui, natūralios medinės grindys), skirtus kūno ir sielos pusiausvyrai pajusti. Šis paviljonas buvo sukonstruotas kaip jogos praktikos kambarys.
„Floor & More – Conference Space“ („Grindys ir dar daugiau – Konferencijų erdvė“) paviljone buvo atskleistas grindų medžiagų universalumas, dėmesį kreipiant į kilimus ir kiliminę dangą, kuri gali tarnauti ne tik ant žemės, bet ir ant sienų ar net baldų – kaip akustinis sprendimas. Panaudojant kiliminę dangą, sukurta konferencijų salės erdvė.
Paviljone „Green Living – Lifestyle Space“ („Ekologiškas gyvenimas – Gyvenamoji erdvė“) buvo sukurtas svetainės interjeras, kuriame pristatytos aplinkai palankios grindų dangos, o jaukiai ir raminančiai atmosferai sukurti buvo pasirinkti ryškiai žali tonai, sienų dekoracijos ir augalai.
Visus keturis paviljonus sujungė centrinė erdvė „Outdoor“ („Laukas“), sukurta vidinio kiemo principu. Joje buvo ištiestos tipiškos terasinės grindys, o ant jų paklota dirbtinė velėna.

DOMOTEX 2020 – THE WORLD OF FLOORING
D-CO – Kissen und Sitzkissen
Verbatex, Halle 6, Stand A30,

Labiausiai jaudino naujovės
Parodoje netrūko novatoriškų naujienų, kurias pristatė ne tik parodos dalyviai, bet ir menininkai, universitetų atstovai. Čia buvo eksponuojami kilimai, nuausti iš specialaus pluošto ECONYL®, pagaminto iš perdirbtų žvejybos tinklų, kuriuos sukūrė britų dizainerė Isobel Morris ir rankų darbo kilimų iš Nepalo gamintojų „Sarawagi Rugs“ duetas.
Taip pat buvo galima susipažinti su „AGROB BUCHTAL GmbH“ keraminėmis plytelėmis „DryTiles“, kurių kitoje pusėje įtaisytas kamštinis sluoksnis leidžia jas tvirtinti prie paviršių be klijų – šioms plytelėms kloti tereikia specialios tvirtinamosios medžiagos. Ši ekologiška, tačiau sudėtinga technologija ypač tinkama projektams, kuriuose laikas – esminis veiksnys.
Paviljone „Let’s take care of our atmosphere!“ pristatytos „Tarkett“ ir „Uzin Utz“ dueto sukurtos grindų ir sporto paviršių dangos, kurias gaminant nepanaudota jokių žmogaus sveikatai kenksmingų ir aplinką teršiančių medžiagų. Pasibaigus šių grindų dangų eksploatavimo laikui, jas galima tiesiog kompostuoti arba perdirbti.
Tarp naujienų – prabangios, aplinkai draugiškos „Moduleo“ PVC dangos, pagamintos iš perdirbtų medžiagų ir puikiai tarnaujančios kaip akustinis elementas.
Mugėje pristatytas ir vokiečių startuolis „Paprfloor“, gaminantis grindų dangą iš popieriaus. Startuolio idėja – sukurti mugėms ir įvairiems masiniams, tačiau trumpalaikiams renginiams tinkančias grindis, kurios būtų tvarios, ekologiškos ir lengvai bei pigiai utilizuojamos. Taip pat šios grindys yra estetiškos ir gali būti gaminamos pagal labai individualius pageidavimus.
Hanoverio universiteto taikomųjų mokslų studenčių sukurta įdomi kambario apšildymo koncepcija „Warm-up“ nepaliko abejingų. Studentės sugalvojo, kad grindinio šildymo sistemai naudojami plastikiniai vamzdžiai, kurie paprastai yra paslėpti po grindimis, galėtų tapti interjero dalimi – mobilia kambario pertvara arba, kaip kūrėjos ją vadina, kambarį atskiriančia skulptūra, kurios vamzdžiuose galima stebėti vandens tėkmę.

Rankomis kurti kilimai – prabanga ir unikalumas
Ne mažiau dėmesio sulaukė ir salės, kuriose eksponuoti rankomis austi kilimai. Ilgo ir trumpo plauko, spalvingi, įvairiais etniniais ir ne tik raštais, geometrinėmis figūromis ir piešiniais išmarginti arba vienspalviai, minimalistiniai ir abstraktūs, šiuolaikiški, įvairiausių netradicinių formų arba klasikiniai, nuausti iš poliesterio, medvilnės, natūralios avių vilnos ar šilko, dekoruoti kailiais, oda, makramė technika, kutais ir burbulais – visi jie tarsi brangakmeniai papuošia bet kokio stiliaus interjerą. Galima buvo pastebėti jau seniau išpopuliarintą „nutrinto“ kilimo tendenciją, o kai kurie gamintojai net pristatė skylėtus ar sulopytus kilimus.
Čia, kaip ir visoje mugėje, buvo akcentuojamas atsinaujinančių ir kiek įmanoma natūralesnių žaliavų naudojimas ir ilgas tarnavimo laikas.

Vis garsiau kalbėta apie moralinius gamybos aspektus
Mechaniškai austų kilimų ir kiliminių dangų ekspozicijose dominavo gėlių ir augalų, taip pat geometriniai raštai ir įvairios jų dermės, pavyzdžiui, Gashgai raštai suderinti su bauhauzo stiliumi. Taip pat čia galima buvo pastebėti nemažai povandeninių ar paplūdimio motyvų.
Kaip ir kituose segmentuose, čia taip pat akcentuotas perdirbtų medžiagų vartojimas, todėl daug dėmesio sulaukė kompanijos „Balta Industries“ inovatyvi technologija, pagal kurią kilimai bus gaminami iš perdirbtų plastikinių butelių ir poliesterio pluošto. Nemažiau svarbus buvo kilimų ir kiliminių dangų, kaip akustikos elementų, vaidmuo. Įspūdingai atrodė „Freudenberg Performance Materials“ pagamintas stendas su ant grindų dalimis suklijuotu milžiniško dydžio tvariai pagamintu ir perdirbamu kilimu, ant kurio pavaizduota pieva su į ją nukritusiais obuoliais.
Gamintojai pabrėžė savo socialinį atsakingumą, sąžiningą prekybą ir vaikų darbo atsisakymą, aplinkos taršos mažinimą.

Šiuolaikinės dangos – natūralios ir labai tokias primenančios
Mugėje tarp sienų ir grindų dangų buvo populiari kamštinė danga, turinti izoliacinį poveikį, sumažinanti garso perdavimo ir temperatūros svyravimus, pagerinanti patalpų vidaus klimatą. Parodos dalyviai pristatė įvairios struktūros kamštines dangas: nuo smulkiausios iki skulptūriškos. Pavyzdžiui, „Granorte“ demonstravo iš šios natūralios medžiagos pagamintus įvairių figūrų retro stiliaus sienos elementus.
Daug dėmesio sulaukė grindų dangos „Windmöller“, pagamintos iš organiško ekurano (poliuretano atmainos) – kompozicinės medžiagos, kurią didžiąja dalimi sudaro augaliniai aliejai, tokie kaip rapsų arba ricinos, ir natūralūs mineraliniai komponentai, tokie kaip kreida.
Natūralios dangos, kaip linoleumas ar kaučiukas, taip pat natūralias medžiagas, tokias kaip medį, akmenį ar keramiką, labai primenančios plytelės (LVT), PVC ir kitos dangos domino parodos dalyvius dėl savo gerųjų savybių: jos gerai sugeria garsą, izoliuoja šilumą, yra lengvai montuojamos ir prižiūrimos, taip pat ir ilgalaikės.

Medinių grindų klasika
Kalbant apie medines grindis, dominavo meniškai sukurti geometriniais raštai, taip pat vintažą primenančios grindys – lyg jomis buvo vaikščiota daug metų. Gamintojai vis drąsiau atskleidė natūralių medinių grindų savybes: mazgus, nelygumus ir įtrūkimus, šie akivaizdūs trūkumai metamorfizuoti į autentišką bruožą. Susižavėjimo sulaukė ir lietuvių įmonės „Vielaris“, gaminančios tradicinį skydinį parketą, pristatytas senovinis restauruotas „Art Déco“ parketas su metalinėmis įklijomis.

Didesnis dėmesys lauko dangoms
Didėjantis rūpinimasis savo sveikata kelia vis didėjančius reikalavimus ir lauko grindų dangų kokybei. Akcentuotas tvarumas, lengva priežiūra, atsparumas oro sąlygoms ir ilgaamžiškumas. Naujovių mėgėjai domėjosi „Yvyra“ aliuminio terasos pagrindu, turinčiu magnetinę spaustukų sistemą. Čia visi karkaso elementai suprojektuoti taip, kad juos, naudojantis specialiu įrankiu, prie pagrindo būtų galima primontuoti vos per kelias sekundes. Šiuo būdu terasa sumontuojama greitai ir nenaudojant jokių varžtų.
Na, o ekologijos šalininkai būriavosi prie „Heinrich Krüger“ stendo, kur pristatytos tvariai auginamų bambukų terasos lentos. Patvarios ir atsparios oro sąlygoms, jos yra kur kas pranašesnės dėl savo ekonomiškumo, palyginti su dauguma tropinės medienos rūšių, ir daug mažiau turi įtakos aplinkai.
Lauko kilimėliai taip pat tampa vis svarbesni kuriant kiemo erdvę. Juose atsikartoja panašūs motyvai kaip ir ant vidaus kilimų: geometrija ir augalija.

https://www.youtube.com/watch?v=OHVjFzh0meE&feature=youtu.be  – video

DOMOTEX 2020 – THE WORLD OF FLOORING
ART DÉCO Programm
Vielaris Art Parquet, Parkettböden, Halle 13, Stand A63
DOMOTEX 2020 – THE WORLD OF FLOORING
Cinzento Custom Made Kollektion
T&G Wood, Halle 13, Stand E89